Zirkonyum Diş Kaplama

Bleaching / Diş Beyazlatma
27 Aralık 2017
Lamina Diş Kaplama
27 Aralık 2017

Zirkonyum Diş Kaplama

Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi diş hekimliğinde de kullanılmaya başlanan zirkonyum diş, klasik diş kaplamalarında porselenin altına uygulanan metal alt yapı yerine, doğal dişe en yakın madde olması dolayısıyla kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyum dişin en büyük avantajı ışık geçirme özelliğinden dolayı doğal dişe yakın ve dayanıklılığı sebebi ile hem ön hemde arka dişlerde rahatlıkla kullanılabiliyor olmasıdır.

Zirkonyum diş nedir ?

Zirkonyum dişler, doğal dişler gibi yarı geçirgen bir özelliğe sahiptir.Işığı geçirme özelliğinden dolayı doğal diş gibi görünür. Porselen kaplamaların diş etinde oluşturduğu gri yada mor rengi oluşturmaz, insan sağlığı için hiçbir zararı yoktur dolayısıyla diğer kaplamalardan kaynaklanan alerjik durumlar, zirkonyum uygulamalarında görülmez.

Beyaz renkli ve sıcağa karşı dayanıklı olan zirkonyum metalinden üretilen son yıllarda popüler olarak kullanılan şeffaf görünümlü bir diş türüdür. Metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Metal destekli kaplamalar yoğun bir yapıya sahiptirler. Zirkonyum porselen kaplamalar ışık geçiren bir yapıya sahip olduklarından dolayı diş etlerinde koyu renk oluşturmazlar ve metal desteksiz kaplamalardan olup metal destekli kaplamalara göre daha az bir yoğun yapıya sahip olduklarından dolayı daha doğal bir görünüm sunmaktadırlar.

Metale karşı alerjisi olan hastalar zirkonyum diş kaplama kullandıklarında herhangi bir sorun ile karşılaşmamaktadırlar. Zirkonyum diş kaplama yapılan hastalar en çok zirkonyum un beyaz bir madde olmasından dolayı diş eti kenarlarının beyaz kalması ve dişlerinin şeffaf bir görünüme sahip olmasından dolayı memnun kalmaktadır.
Beyaz ve şeffaf bir görünüme sahip olması, basınç ve kuvvete karşı çok dirençli bir yapıya sahip olmasından dolayı; son yıllarda popüler hale gelen zirkonyum diş kaplama estetik ve fonksiyonel açıdan çok tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Zirkonyum Diş Hakkında

Zirkonyum doğada bulunan granitler giibi çıkarılan beyaz bir metaldir.Diş hekimliği alanında ise, Cercon adı ile anılan, zirkonyum alt yapısı üzerine porselen konularak yapılan kaplama ve köprüler en yüksek fiziksel değer olan 900MPa dirence sahip bir sistemdir.İnsan sağlığı açısından bir zararının olmaması, doku uyumunun kolay sağlanması, sıcak-soğuk yiyeceklere karşı yalıtkan özelliğinden dolayı hassasiyet geliştirmemesi, diş etinde renk değişimine yol açmaması gibi nedenlerden ötürü diş tedavisi açısından büyük bir yeniliktir.

Zirkonyum diş uygulaması, klasik diş kaplamalarındaki gibidir, farklılık laboratuvar işlemlerinde ortaya çıkar. Zirkonyum dişler cad cam teknolojisine sahip bilgisayarlı cihazlarla yapılır.

Zirkonyum Diş Ömrü

Zirkonyum maddesi, porselen kaplamaların altında kullanılan metal maddelere göre dayanıklılık açısından bakıldığında daha dayanıklıdır.Bu sebeple, ön dişlerde olduğu kadar arka dişlerde de güvenle kullanılabilmektedir.

Zirkonyum dişin ömrü, kullanan kişinin iyi kullanmasına, dişlerini düzenli olarak fırçalamasına yada günlük gargara kullanmasına bağlı olarak değişmekle birlikte,10 yıldır.Diğer porselen kaplamalara göre yine de daha uzun ömürlüdür. Porselen kaplamaların ömrü 5 yıldır. 5 yıl sonunda porselen kaplamaların, 10 yıl sonra da zirkonyum kaplamaların yenilenmesi gerekir.

Zirkonyum diş normal şartlar altında, yemek yerken, bir şey içerken kırılmaz.Temizliği, bakımı düzenli yapılması halinde bir de kişinin çene yapısına bağlı olarak 10 yıldan daha uzun süre de kullanılabilir.